„Mazurek Dąbrowskiego” - polska pieśń patriotyczna z 1797 roku, od 26 lutego 1927 roku jest oficjalnym hymnem państwowym Rzeczypospolitej Polskiej. Została napisana we Włoszech w Reggio Emilia. Z miastem tym związana jest także postać słynnego polskiego pisarza i polityka Józefa Wybickiego. To właśnie w Reggio Emilia w dniach 16 – 19 lipca 1797 roku pod wpływem politycznej atmosfery panującej w mieście i stacjonujących tu licznych polskich wojsk napisał on słowa pieśni znanej obecnie jako „Mazurek Dąbrowskiego”.
W 2017 roku obchodziliśmy 220 rocznicę powstania „Mazurka Dąbrowskiego” i 90 rocznicę uznania pieśni za oficjalny hymn państwowy Rzeczypospolitej Polskiej.
Dziś, 5 kwietnia 2018 roku, wspominaliśmy to doniosłe wydarzenie ponieważ naszą szkołę odwiedzili niecodzienni goście, pani Celina Orzechowska i pan Andrea Marino, którzy mieszkają i pracują w Reggio Emilia we Włoszech.
Uroczystość rozpoczęła się od zaśpiewania hymnu polskiego. Następnie uczennice klasy VI, Natalia Gutkowska i Karolina Zawadzka, powitały naszych gości i zaprosiły do obejrzenia prezentacji multimedialnej o Reggio Emilia, która przybliżyła nam to piękne i tak ważne dla Polaków miasto. Monika Mańka z klasy VI zaprezentowała krótki wiersz o hymnie, a uczniowie klasy III: Sara Rochoń, Dominik Waszczak, Maja Wiosna, Radosław Stasiak i Nikola Porazińska, przypomnieli zasady obowiązujące podczas śpiewania hymnu.
W czasie trwania uroczystości obejrzeliśmy film poświęcony 90 rocznicy ustanowienia „Mazurka Dąbrowskiego”hymnem państwowym, który nagrał w Reggio Emilia pan Andrea Marino oraz zobaczyliśmy zdjęcia ciekawych i ulubionych miejsc pana Andrea w Reggio. Po „dawce” cennych i ciekawych informacji przyszedł czas na zabawę. Pan Andrea i pani Celina przygotowali gry ruchowe dla dzieci „prosto” z Włoch: dla najmłodszych – przedszkolaków, oddziału zerowego i klas I – III – zabawa „Kto pierwszy, ten lepszy”, dla klas IV – V - „Zabawa z kolorami”, a dla klas VI – VII - „Kółko i krzyżyk”.
Na zakończenie naszego spotkania dziewczyny z klasy VI zadały panu Marino kilka pytań dotyczących Reggio Emilia i pobytu w Polsce oraz z podziękowały za przyjazd do naszej szkoły i ciekawe opowieści. Na pamiątkę pobytu w Gródkach wręczyły panu Andrea i pani Celinie pamiątkowe kubki z wizerunkiem Szkoły Podstawowej w Gródkach. W podziękowaniu za zaproszenie, pan Andrea, nauczył nasze dzieci kilku włoskich słów oraz przekazał na ręce pani dyrektor , Marzeny Jargoła, flagę Włoch oraz foldery miasta.
Dziś poznaliśmy i podziwialiśmy na zdjęciach miasto, w którym powstał nasz hymn państwowy, ale mamy nadzieję, że w przyszłości je odwiedzimy osobiście.