Lekcja historii o niepodległości – takie było przewodnie hasło akademii upamiętniającej 101. Rocznicę Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wspólne odśpiewanie Mazurka Dąbrowskiego rozpoczęło montaż słowno – muzyczny przygotowany przez nauczycieli historii i języka polskiego oraz klasę VIII i VII. Młodzież przypomniała wydarzenia historyczne związane z okresem niewoli oraz trudną i długą drogę Polaków do wolności. Uczniowie wraz z nauczycielami w wielkiej zadumie wysłuchali wierszy i pieśni patriotycznych.
08 listopada 2019r.- Apel z okazji Święta Niepodległości
Spotkanie w Domu Seniora
14 listopada 2019r. młodzież klasy VIII i VII naszej szkoły wraz z nauczycielami odwiedziła podopiecznych Domu Seniora w Gródkach. Uczniowie zaprezentowali montaż – słowno muzyczny z okazji 101. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wszyscy zgromadzeni wspólnie odśpiewali Mazurka Dąbrowskiego, Rotę i Pierwsza Brygadę. Seniorzy byli zachwyceni występem młodzieży i nagrodzili występujących gromkimi brawami. Była to także okazja do złożenia życzeń seniorom w dniu ICH święta i zaśpiewania Stu Lat. Popłynęły łzy wzruszeń. Seniorzy poczęstowali uczniów słodkościami. Wspólne rozmowy zakończyły uroczystość. Dziękujemy za wspólnie spędzony czas i mamy nadzieję, że współpraca będzie kontynuowana.
Pamięć o Żołnierzach Wyklętych
Włączamy się w obchody Narodowego Dnia Pamięci "Żołnierzy Wyklętych".
Realizacja zadania – pierwszy tydzień marca 2020roku.
Przygotowane działania do realizacji:
- lekcje historii poświęcone działalności Żołnierzy Wyklętych, powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, żołnierzom, którzy stawiali opór sowietyzacji Polski,
- filmy przedstawiające sylwetki żołnierzy walczących z władzą komunistyczną,
- gazetki okolicznościowe.
G.G.
KONKURS ORTOGRAFICZNY
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Gródkach wzięli udział w XVI Gminnym Konkursie Ortograficznym i XII o Puchar Wójta Gminy Płośnica dla klas V – VII, który odbył się 21 lutego 2020r. w Niechłoninie.
Naszą szkołę reprezentowali:
Jan Smyczyński – klasa V
Michał Rusin – klasa VI
Roksana Żurawska – klasa VII
Test sprawdzający wiedzę z ortografii wyłonił zwycięzców.
Nasi uczniowie zajęli IV miejsce (zespołowo)
Klasyfikacja indywidualna:
Jan Smyczyński – Mistrz Ortografii klasy V
Roksana Żurawska – Mistrz Ortografii klasy VII
Gratulacje dla wszystkich uczestników
G.G.
Bal karnawałowy
Karnawał, to czas radości i zabawy. 14 lutego 2020r. w dzień św, Walentego już od rana w szkole można było ujrzeć barwne postacie księżniczek, groźnych piratów, dzielnych policjantów, tajemniczych wróżek, koty, biedronki, pszczółki, motylki i wiele, wiele innych postaci, których nie sposób wymienić. Pod tajemniczymi, bajkowymi przebraniami kryły się szczęśliwe twarze dzieci.
Zaraz po śniadaniu, dzieci z punktu przedszkolnego, klasy „0” i klas I - III, tanecznym krokiem wkroczyły na salę balową, gdzie przy rytmach skocznej muzyki rozpoczęła się szalona zabawa karnawałowa. Była muzyka, tańce, konkursy, a wszystko przeplatał radosny, beztroski śmiech dzieci. Tego dnia wszystkie dzieci bawiły się znakomicie. Wspólna zabawa w miłej atmosferze przyniosła dzieciom wiele wrażeń.
Dziękujemy rodzicom za zaangażowanie w przygotowaniu dzieciom strojów karnawałowych.
Dyskoteka walentynkowa
12 lutego 2020r. klasa 7 wraz z klasą 1 zorganizowały dyskotekę walentynkową.
Cała klasa 7 aktywnie zaangażowała się w przebieg imprezy. Adrian, Fabian i Filip odpowiadali za wybór repertuaru muzycznego. Staś, Damian i Jakub wraz z młodszymi kolegami : Tomkiem, Radkiem i Michałem byli członkami ekipy porządkowej. Aniela wpadła na pomysł zamówienia gadżetów, które posłużyły do przeprowadzenia ciekawych zabaw przez Zuzię, Roksanę , Natalię i Anielę. Dużym zainteresowaniem cieszyła się foto budka. Atrakcją dyskoteki były także gadżety zorganizowane przez Fabiana w postaci kapeluszy, okularów, opasek, piór… .Nasi koledzy z klasy pierwszej pomogli przy dekoracji i pompowaniu balonów. Ania i Lena- koleżanki z Samorządu Szkolnego- zadbały o dobrze zaopatrzony sklepik. Nad wszystkim czuwały nasze wychowawczynie: pani Hanna Iwańska i pani Irena Kamińska, które rozpoczęły zabawę i ochoczo się do niej włączyły.
Pierwszą zabawą był „taniec z balonem”. Kolejną atrakcją był quiz, w którym uczniowie odpowiadali na pytania związane z walentynkami. Podczas ostatniej zabawy podawaliśmy z rąk do rąk wielki balon w formie serca .
Uczniowie byli zadowoleni z przebiegu dyskoteki i z panującej na niej miłej atmosfery. Mamy nadzieję, że będzie więcej takich dyskotek, o czym chętnie ponownie napiszą: Natalia i Zuzanna z zespołu szkolnej gazetki „Kaktus”.
Natalia Wojteczek, Zuzanna Mackiewicz
REKRUTACJA NA ROK SZKOLNY 2020/2021
Komunikat dyrektora Szkoły Podstawowej w Gródkach
Na podstawie art. 7 ust. 1 pkt 8, art. 30 ust.1 oraz art. 31 ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym (Dz. U. z 2019 r. poz. 506 z późn. zm.), art. 154 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (t.j. Dz. U. z 2019 r. poz. 1148 z póź. zm.), Zarządzeniem Nr 0050.1.2020 Wójta Gminy Płośnica z dnia 3 stycznia 2020 r. w sprawie: ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym i postępowaniu uzupełniającym do oddziałów przedszkolnych, innych form wychowania przedszkolnego oraz klas pierwszych szkół podstawowych prowadzonych przez Gminę Płośnica na rok szkolny 2020/2021.
Szkoła Podstawowa w Gródkach
ogłasza zapisy dzieci do punktu przedszkolnego, oddziału „0” oraz klasy pierwszejSkładanie wniosków o przyjęcie do oddziału przedszkolnego lub innej formy wychowania przedszkolnego – punkty przedszkolne wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym od 18 lutego 2020r.
Składanie wniosków o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej wraz z dokumentami potwierdzającymi spełnianie przez kandydata warunków lub kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym od 4 marca 2020 r.
WNIOSKI są do pobrania na stronie internetowej szkoły lub bezpośrednio w placówce.
CHOINKA SZKOLNA – PROJEKT "ANIOŁY SĄ WŚRÓD NAS"
17 stycznia 2020 roku to dzień w naszej szkole wyjątkowy i radosny – ostatnie zajęcia w I półroczu i upragnione ferie zimowe. Aby tradycji stało się zadość, odbyła się CHOINKA SZKOLNA. W tym roku uroczystość była przygotowana w formie PROJEKTU "ANIOŁY SĄ WŚRÓD NAS".
Głównym celem uroczystości było kultywowanie tradycji szkolnej, kształtowanie wrażliwości i odpowiedzialności za środowisko naturalne oraz integracja uczniów, nauczycieli i rodziców. Zadania były przygotowane już w październiku i systematycznie realizowane w ciągu 3 – 4 miesięcy. Nauczycielom odpowiedzialnym za realizację udało się zaangażować całą społeczność szkolną – dzieci, młodzież, wszystkich nauczycieli, pracowników obsługi, rodziców.
Zaproszeni goście, uczniowie, rodzice, pracownicy szkoły z uwagą obejrzeli widowisko "Anioły są wśród nas". Było to ciekawe połączenie świątecznej atmosfery z tematyką ekologiczną. Wszyscy mogli się zapoznać z działaniami naszych uczniów. Włączyliśmy się w akcje: Sprzątanie Świata, Szlachetna Paczkę. Zbieraliśmy karmę dla zwierząt – tym wspomogliśmy Zagrodę Edukacyjną – Kozy, Ptaki i inne Cudaki w Zalesiu. Nawet ozdoby choinkowe były wykonane z surowców wtórnych.
Kulminacyjnym momentem było wspólne ubieranie choinki przez najmłodszych i przybycie Mikołaja, który obdarował wszystkie grzeczne dzieci upominkami.
Szkolna uroczystość była świetną okazją do wspólnej zabawy i do spotkania wszystkich rodziców.
G.G.
Wyjazd na przedstawienie pt. „Piotruś i Wilk”
W środę, 5 lutego 2020r. przedszkolacy i uczniowie klas 0-3 w MGDK w Lidzbarku obejrzeli przedstawienie przygotowane przez wrocławski teatr ”Artenes” pt. ”Piotruś i Wilk”. Był to spektakl oparty na baśni Sergiusza Prokofiewa o tym samym tytule. Opowiadał o przygodach chłopca Piotrusia i jego przyjaciół Kaczuszki i Kotka. Zapraszają do swojej paczki Wilka, który pozornie udaje przyjaciela. Pomimo serdecznego przyjęcia Wilk okłamał i chciał skrzywdzić dzieci, gdyż pozazdrościł im życzliwości, wspólnej zabawy i nieosiąganej dla niego przyjaźni, której pozazdrościł i za którą tęsknił, ponieważ nigdy jej nie zaznał. Dzięki odwadze, zaradności i nie poddawaniu się w trudnych chwilach udaje się pojmać groźnego Wilka. Ta negatywna postać wzbudziła wśród dzieci największe zainteresowane. Czerwone świecące oczy Wilka przerażały, ale i zachwyciły publiczność.
Po raz kolejny dzieci miały okazję przekonać się o sile przyjaźni i wzajemnego zaufania, które pomagają znaleźć rozwiązanie i pokonać największe trudności.
Walorem przedstawienia były kostiumy, dekoracje, efekty specjalne i oprawa muzyczna. Wybrzmiały instrumenty klasyczne, które odnosiły się do charakterystycznych dźwięków wydawanych przez zwierzęta. Po spektaklu wróciliśmy pełni pozytywnych wrażeń.
Dzień Babci i Dziadka
14 stycznia w naszej szkole odbył się dzień Babci i Dziadka. Klasa „0” i punkt przedszkolny zaprosiły do szkoły swoje babcie i dziadków, a także babcie i dziadków z Klubu Seniora w Gródkach. W dniu ich święta, chciały im podziękować za miłość, ciepło i dobre serce.
Na wstępie wszystkich gości pięknie przywitała Pani Dyrektor, złożyła życzenia i zaprosiła na część artystyczną, którą przygotowały dzieci.
Dzieci bardzo czekały na tą chwilę, aby móc zaprezentować zebranym gościom przygotowany program artystyczny. Były to wiersze i piosenki, którymi chciały wyrazić swoją miłość i szacunek jakim darzą babcie i dziadków. Wszyscy zaproszeni goście dostali od dzieci skromne upominki.
Po części artystycznej starsze koleżanki z klasy VIII zaprosiły wszystkich chętnych i odważnych gości do wspólnych konkurencji z wnukami. Konkurencje wyzwoliły wśród uczestników wiele pozytywnych emocji. Wszyscy niezależnie od wygranych zasłużyli na gromkie brawa!
Po tych radosnych zabawach dzieci i dziadkowie udali się na słodki poczęstunek, który przygotowali rodzice. Resztę uroczystości wypełniły wspólne tańce.
Mamy nadzieję, że ten dzień na długo pozostanie w pamięci dzieci i dziadków.
DOBRZE, ŻE JESTEŚCIE…
„W DRODZE DO BETLEJEM”
„W DRODZE DO BETLEJEM” 10 stycznia 2020r. w szkole odbyło się świąteczno- zimowe przedstawienie pt. „W drodze do Betlejem”. w wykonaniu wychowanków, uczniów, opiekunów i pracowników OREW i NSPdP z Działdowa. Wyjątkowi aktorzy wprowadzili widzów w świąteczny nastrój. Swoim występem, pięknym kostiumami, wspaniałą oprawą muzyczną i choreografią zachwycili zgromadzoną publiczność. W dalszej części programu wystąpił zespół instrumentalno- wokalny, w skład którego wchodzili uczniowie, wychowankowie i opiekunowie. Pięknie zaśpiewali nam świąteczne piosenki. Ten wyjątkowy i wzruszający występ na długo pozostanie w naszej pamięci.
***
To właśnie tego wieczoru,gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha-
w serca złamane i smutne,cicha wstępuje otucha.
To właśnie tego wieczoru,od bardzo wielu już wieków,
pod dachem tkliwej kolędy,Bóg się rodzi w człowieku.
RADOSNYCH I POGODNYCH ŚWIĄT BOŻEGO NARODZENIA ORAZ SZCZĘŚLIWEGO NOWEGO ROKU
Spotkanie w Domu Seniora
18 grudnia 2019 roku uczniowie naszej szkoły uświetnili swoim śpiewem wigilię zorganizowaną w Domu Seniora w Gródkach. Do wspólnego kolędowania zaprosili gospodarzy uroczystości. Najwięcej wzruszeń wywołała „Kolęda dla nieobecnych”. Po złożeniu życzeń seniorzy zaprosili wszystkich na słodki poczęstunek.
Ale się działo…..! A wszystko w Domu Twórców w Płośnicy.
W poniedziałek 16 grudnia, tuż przed świętami klasy „0” i 1-3 uczestniczyły w warsztatach bożonarodzeniowych w Domu Pracy Twórców w Płośnicy. W tym miejscu czekało na nas wiele cudownych niespodzianek. Dyrektor GCKiB pani Beata Grędzińska opowiedziała nam historię budynku, w którym obecnie mieści się Dom Pracy Twórców oraz pokazała stare zdjęcia tego miejsca. Dzieci dowiedziały się czym i dla kogo jest to miejsce oraz jakie odbywają się tu zajęcia i spotkania. Najpierw oprowadziła nas po wystawie, która obecnie jest eksponowana. Pokazała różne prace opowiadając o twórcach i rodzajach malarstwa. W pięknej sali widowiskowej uczniowie obejrzeli przedstawienie, w którym krokodylek i misiek opowiadali o tym, czym zajmują się twórcy i jakie narzędzia są im niezbędne w pracy. Kolejną niespodzianką były zajęcia w Pracowni Śnieżynek. Tam z masy porcelanowej wycinały foremkami ozdoby świąteczne, a potem malowały własnoręcznie drewnianą tabliczkę na drzwi. Podczas zajęć pomagały piękne Śnieżynki. Po drugim śniadaniu czekały na nich pyszne pierniczki upieczone przez Śnieżynki, które uczniowie samodzielnie dekorowali lukrem, a potem z apetytem zjadali. Ogromne wrażenie zrobiła na dzieciach wystawa starych lalek, takich, jakimi bawiły się ich babcie. Renifer Remek zaprosił dzieci na warsztaty muzyczno-ruchowe, a potem na film o Mikołaju. Kolejnym etapem wyprawy było zwiedzanie GCKiB, po którym oprowadziła nas pani dyrektor Beata Grędzińska. Dzieci zwiedziły wszystkie sale, w których odbywają się zajęcia muzyczne, taneczne i plastyczne. W pięknie odnowionej bibliotece z chęcią odpoczywały w kąciku zabaw bawiąc się pacynkami. Miłą niespodzianką było spotkanie w bibliotece z regionalną poetką, Teresą Dwórznik-Romańską, która w tym dniu gościła w Centrum Kultury. Poetka opowiedziała uczniom o dawnych zwyczajach strojenia choinki. Czas minął tak szybko, że z żalem opuszczaliśmy to nasze piękne Gminne Centrum Kultury. Pełni niezapomnianych wrażeń wracaliśmy do szkoły z gorącym postanowieniem, że chcemy tam wracać częściej. A jest to możliwe, wystarczy zapisać się na zajęcia! Przekonaliśmy się również o tym, że powiedzenie „cudze chwalicie, swego nie znacie” dla wielu powinno być zachętą aby poznać to, co jest blisko. Czeka was miłe zaskoczenie, jakiego i my doznaliśmy! Polecamy!
Mikołajkowy wyjazd do kina
06.12.2019r. wychowawcy i uczniowie klas IV - VIII naszej szkoły z okazji Mikołajek wyjechali do kina w Olsztynie. Młodsze dzieci obejrzały "Krainę lodu II", natomiast młodzież wybrała "Ratujmy Florę". Filmy dostarczyły wiele pozytywnych emocji i wzruszeń. To nie był tylko miło spędzony czas, ale także każdy znalazł "coś" dla siebie. Obie projekcje były nauką - i uzmysłowiły jak ważna jest rodzina (pierwsza) i do czego zdolny jest człowiek w imię prawdziwej przyjażni (druga). Wyjazd do kina wszystkim się podobał i był to wspaniały pomysł na Mikołajki.
Wycieczka do Działdowa
06 grudnia 2019 roku dzieci z przedszkola oraz klas „O” – III wybrały się z wychowawczyniami na wycieczkę do Działdowa. W opiekę nad naszymi najmłodszymi włączyli się również rodzice, którym bardzo dziękujemy. Celem naszym było zwiedzanie zamku oraz ratusza. Wycieczka była jedną z pierwszych lekcji historii. Przewodnik starał się nam przekazać wiedzę w interesujący sposób. W ratuszu czekało na nas nowo utworzone Interaktywne Muzeum Państwa Krzyżackiego. Największą atrakcją okazała się sala, w której każde z dzieci mogło przebierając się, zmienić w rycerza lub damę dworu. Zadowoleni i pełni wrażeń wróciliśmy do szkoły.
REJONOWY KONKURS WIEDZY O ZDROWIU I PCK
Dnia 7 XII 2019 r. odbył się Rejonowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu i PCK. Naszą szkołę reprezentowali Filip Kozłowski z kl. VII, Natalia Gutkowska i Karolina Zawadzka z kl. VIII. Wszystkim gratulujemy.
ŚWIATOWY DZIEŃ RZUCANIA PALENIA TYTONIU
W ramach obchodów ŚWIATOWEGO DNIA RZUCANIA PALENIA TYTONIU, który przypada w każdy trzeci Czwartek Listopada uczniowie klas VI –VIII podczas zajęć wychowania fizycznego wykonali plakaty informujące o negatywnych skutkach palenia tytoniu.
Lekcja przyrody - 04.12.2019 r.
"Posiadanie psa jest jak tęcza.
Szczenięta są radością na jednym jej końcu.
Stare psy są skarbem na drugim."
4 grudnia 2019 r. dzieci z oddziałów przedszkolnego i "0" oraz uczniowie z klas I-IV wzięli udział w "żywej lekcji przyrody". Spotkanie poprowadził Pan Jan Łukaszewicz opiekun Zagrody Edukacyjnej Kozy, ptaki i inne cudaki z Zalesia.
Uczestnicy zajęć z entuzjazmem przywitali Gości, a potem .... z zainteresowaniem słuchali Pana Jana i zadawali pytania dotyczące zwierząt. Na koniec uczniowie przekazali karmę zebraną przez Społeczność Szkolną w dniach 15 - 22.11.2019r. dla podopiecznych Zagrody.
Dziękujemy
Rodzicom za wsparcie inicjatywy uczniów
oraz
Gościom
Panu Janowi i jego podopiecznym za poświęcony nam czas
AR
KLASA VIII w URZĘDZIE GMINY w PŁOŚNICY
03 grudnia 2019r. uczniowie klasy VIII wraz z nauczycielem wiedzy o społeczeństwie w ramach zajęć odwiedzili Urząd Gminy w Płośnicy. Młodzież, bezpośrednio od pracowników zajmujących się określoną dziedziną, poznała działania placówki i realizowane przez nią zadania. Po budynku urzędu oprowadziła uczniów Pani Katarzyna Zakrzewska - Sekretarz Gminy, krótko wyjaśniając funkcjonowanie placówki. Na zakończenie spotkania Pan Krzysztof Groblewski, Wójt Gminy w Płośnicy, opowiedział o inicjatywach realizowanych w ramach struktur samorządowych i zaprosił młodzież do Domu Twórców. Dla wielu był to pierwszy pobyt w tym urzędzie.
Spotkaliśmy się z miłym przyjęciem, za co wszystkim serdecznie dziękujemy.
Archiwum Aktualności