GRÓDKI - rys historyczny

Wieś Gródki znajduje się w województwie warmińsko-mazurskim, w powiecie działdowskim, w gminie Płośnica. Jest położona przy drodze Działdowo-Lidzbark i jest uważana za jedno z najstarszych osiedli w południowej części powiatu działdowskiego.

Pierwszą datą historyczną wsi jest rok 1333. We wsi Gródki istniał dawniej kościół, ale nie jest wiadome kiedy został zbudowany. Rozebrano go w 1739 r.    W Gródkach znajduje się  neobarokowy pałac z początku XX w., który był własnością niemieckiej rodziny von Boddenów. Integralną częścią pałacu jest park z trzema stawami. Miejscowość z każdej strony otoczona jest lasami. W lesie pomiędzy Gródkami a Gruszką znajduje się głaz narzutowy, który jest pozostałością po ostatnim zlodowaceniu. Natomiast pomiędzy Gródkami a Priomą, niedaleko trasy Działdowo - Lidzbark, znajduje się zespół owalnych kurhanów datowanych na wczesną epokę żelaza. Nasypy mają po ok. 20 m średnicy i ok. 2 m wysokości.

Z HISTORII SZKOŁY

Tradycje szkolnictwa w Gródkach sięgają końca XVIII w. W tym okresie powstała tu szkoła.

W 1939 r. zakończono  budowę nowego budynku szkolnego. Jednak wybuch II wojny światowej udaremnił plany wykończenia budynku i rozpoczęcia w nim nauki. W czasie okupacji szkoła była nieczynna. Część dzieci tzw. ,,Eingedeutsch’’  w czasie okupacji uczęszczała do szkoły niemieckiej w Przełęku. Jednak większość dzieci nie kontynuowała nauki. Ściany nowego budynku szkolnego zostały poważnie uszkodzone w czasie wojny. Również sprzęt i  wyposażenie szkoły  uległy zniszczeniu.

Po zakończeniu wojny organizacją szkolnictwa w Gródkach zajął się nauczyciel pan Jan Szefler. Uruchomienie szkoły napotykało na wiele trudności. Były to m.in. brak budynku szkolnego i niezbędnego sprzętu. Stary budynek szkolny nie nadawał się już do użytku, a nowy nie był  wewnątrz wykończony. Dlatego też na izbę szkolną zajęto kancelarię majątkową, a po usunięciu się wojska z pałacu, jedną z jego sal. Rozpoczęcie nauki nastąpiło 2 III 1945 r. Do szkoły zgłosiła się młodzież z roczników 1930-37.

Po wojnie, dzięki staraniom wójta gminy Płośnica pana Romana Kaczorka oraz kierownika szkoły pana Jana Szeflera, odremontowano budynek szkolny, którego budowa została zakończona w 1939 r. Uroczyste poświęcenie i przekazanie nowego budynku do użytku szkolnego odbyło się 13 VI 1948 r.

1 IX 1948 r. w budynku nowej szkoły odbyło się rozpoczęcie nowego roku szkolnego 1948/49. Obowiązkiem szkolnym objęto rocznik 1941.

13 I 1949 r. szkoła została zelektryfikowana i w prezencie otrzymała radio. W tym budynku zajęcia odbywały się do 25 VI 1999 r.

Dnia 20 VIII 1999 r. do użytku szkolnego została przekazana nowa część szkoły. Oficjalne otwarcie  nastąpiło 1 IX 1999 r. podczas inauguracji  nowego roku szkolnego 1999/2000. Dyrektor szkoły pani Marzena Jargoła wraz z zaproszonymi gośćmi dokonała uroczystego przecięcia wstęgi, natomiast poświęcenia budynku dokonał biskup diecezji toruńskiej Andrzej Suski.

Powyższe informacje zostały opracowane na podstawie następujących źródeł:

1)  Kroniki Szkolne

2) Działdowo. Z dziejów miasta i powiatu, Olsztyn, 1966