ZADANIA DLA KLASY 7
Drodzy uczniowie klasy 7.
W razie trudności w rozwiązywaniu zadań proszę o kontakt pod adresem e-mail: rogalska.m_spgrodki@wp.pl
PLAN LEKCJI
PONIEDZIAŁEK GEOGRAFIA GODZ. 13:30-14:15
KOŁO PRZYRODNICZE GODZ.14:20-15:05
WTOREK BIOLOGIA GODZ. 8:55- 9:40
CZWARTEK BIOLOGIA GODZ. 10:50-11:35
PIĄTEK GEOGRAFIA GODZ. 8:00-8:45
GEOGRAFIA
06.11.2020
Temat: Zmiany liczby ludności Polski – ćwiczenia.
- Utrwalamy treści z tematu poprzedniego – podręcznik str. 93-96.
- W zeszycie przedmiotowym wykonaj zadania:
- Oblicz współczynnik przyrostu naturalnego w mieście X, wiedząc, że urodziły się tam 11373 osoby, a zmarło 12271 osób, liczba ludności tego miasta wynosiła wówczas 1186625.( Pamiętaj najpierw musisz obliczyć PN).
- Podaj przyczyny zmian wartości przyrostu naturalnego w Polsce w latach 1946-2018 ( Skorzystaj z wykresu str. 94).
- w latach 1950 – 55 nastąpił znaczący wzrost przyrostu naturalnego, w tamtym okresie wskaźnik przyrostu naturalnego wynosił ok. 20‰. Ludność urodzoną w tym okresie nazywa się pokoleniem „wyżu demograficznego”. Napisz, dlaczego wtedy nastąpił wzrost urodzeń.
- DLA CHĘTNYCH: Korzystając z informacji statystycznych dotyczących Twojego województwa oblicz przyrost naturalny i współczynnik przyrostu naturalnego. Wymień nazwy największych miast i wymień 4 czynniki, które wpływają na taką gęstość zaludnienia. Proszę, aby odpowiedzi zostały zapisanie w zeszycie przedmiotowym.
02.11.2020.
Temat: Zmiany liczby ludności Polski i Europy.
Celem lekcji jest poznanie terminów” wyż demograficzny”, „niż demograficzny”, „przyrost naturalny”.
- Zapoznaj się z tematem lekcji. podręcznik str. 93-96.
- Zapraszam na lekcję online: https://www.youtube.com/watch?v=mSglXjgAdcE
- W zeszycie przedmiotowym wyjaśnij pojęcia: ”wyż demograficzny”, „niż demograficzny”, „przyrost naturalny”, napisz wzór na obliczenie przyrostu naturalnego i współczynnika przyrostu naturalnego ( pomoże Ci w tym Nic Trudnego ze str. 94 w podręczniku). Jeśli wykonałeś to zadanie, to w celu utrwalenia zdobytej wiedzy wykonaj zadanie w zeszycie ćwiczeń str. 57 zad 2.
- Przeanalizuj wykresy jak zmienia się liczba ludności w Europie, na świecie i w Polsce, podręcznik str. 93. ( zwróć uwagę na legendę pod wykresami).
- Na mapie ze str. 95 w podręczniku odszukaj województwa o wysokim i niskim współczynniku przyrostu naturalnego, zapisz ich nazwy w zeszycie przedmiotowym.
- Zapamiętaj jaka obecnie jest liczba ludności naszego kraju oraz jaki jest współczynnik przyrostu naturalnego - Tabelka str. 96, podręcznik.
- Praca domowa: wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń ze str. 59, 60, 61. O odpowiedź zwrotną poproszę uczniów z numerem 1 i 2 do 05.11.2020.
30.10.2020.
Temat: Mapa polityczna Europy i podział administracyjny Polski
Celem lekcji jest przypomnienie podziału administracyjnego Polski oraz poznanie informacji o państwach Europy.
1.Przeczytaj temat w podręczniku str.90-92.
2.Przeanalizuj mapę ze str. 91 – Podział polityczny Europy. Przypomnij sobie nazwy państw sąsiadujących z Polską oraz ich stolice, naucz się wskazywać je na mapie.
3. W zeszycie przedmiotowym wyjaśnij czym są terytoria zależne i podaj 2, 3 przykłady takich terytoriów.
4. Na podstawie dodatkowych źródeł informacji wymień kraje, które leżą w Europie, a powstały po rozpadzie ZSRR- wypisz ich nazwy w zeszycie przedmiotowym oraz podaj ich stolice.
5. Zachęcam do zapoznania się z treściami na stronie:
https://epodreczniki.pl/a/przeglad-panstw-na-mapie-politycznej-europy/DRPtvE7ai
6. Praca domowa: wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń str: 57, 58.
Naucz się: objaśniać podział administracyjny Polski; nazywać województwa i ich stolice oraz wskazywać je na mapie; określać położenie swojego miejsca zamieszkania na mapie administracyjnej Polski.
BIOLOGIA
Poprawa ukł. krwionośny 18.12.2020
05.11.2020.
Uczniowie od nr 1 do 5 włącznie wykonują test A, uczniowie od numeru 6 do 9 wykonują test B.
Na odpowiedzi czekam do godz. 11:40.
03.11.2020.
Temat: Utrwalenie wiadomości z działu układ pokarmowy.
Celem lekcji jest utrwalenie wiadomości z działu układ pokarmowy
- Przeczytaj tematy w podręczniku od str. 59 do 80.
- Samodzielnie wykonaj z podręcznika zadanie ze str. 81- Korzystanie z informacji.
- Praca domowa zeszyt ćwiczeń str. 41, 42, 43.
- W celu sprawdzenia swoich wiadomości wykonaj test (nie odsyłaj wyniku testu na moją stronę email) : https://www.memorizer.pl/test/2261/uklad-pokarmowy-:)-/
UWAGA DNIA 05.11.2020 PRACA KLASOWA od godz. 10:50 do godziny 11:35
Prace przesłane po 11:40 nie będą oceniane.
27.10.2020
Temat: Higiena i choroby układu pokarmowego.
Uwaga ten temat jest realizowany na dwóch godzinach lekcyjnych!
Celem lekcji jest poznanie piramidy zdrowego żywienia i stylu życia oraz zasad higieny podczas odżywiania.
1. Przeczytaj treści zawarte w podręczniku od str.72 – 74.
2. Podczas czytania zwróć uwagę na zapotrzebowanie energetyczne organizmu u wybranych grup wiekowych – tabela podręcznik str. 72.
3. Przeanalizuj schemat ukazujący proporcje spożywanych pokarmów, aby być zdrowym – str. 73 - Piramida zdrowego żywienia i stylu życia.
4. W zeszycie przedmiotowym wypisz zasady higieny odżywiania się.
5. Jako podsumowanie zapraszam do obejrzenia prezentacji na stronie: https://www.youtube.com/watch?v=i1gS-QCEafU.
PRZECZYTAJ I ZAPAMIĘTAJ:
PRODUKTY ZBOŻOWE np. pieczywo razowe, kasze, ryż, płatki, makarony) Są one głównym źródłem energii, dostarczają witamin z grupy B, składników mineralnych (głównie magnezu i cynku) oraz błonnika pokarmowego. Błonnik przyśpiesza trawienie pokarmu, dając uczucie sytości oraz działa jak ‘miotełka w organizmie’ - wiąże i usuwa nadmiar toksyn z naszego organizmu.
WARZYWA To niezbędny element prawidłowo zbilansowanej diety, dają uczucie sytości, regulują pracę układu pokarmowego oraz stanowią bombę witaminowa dla dobrej kondycji naszej skóry i prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Warzywa powinny stanowić podstawę każdego posiłku, a nie tylko dodatek do innych produktów na talerzu.
OWOCE Kolejna grupa produktów niezbędnych w odpowiednio zbilansowanej diecie. Owoców w przeciwieństwie do warzyw, nie możemy spożywać bezkarnie. Powodem tego jest wysoka zawartość w owocach naturalnego cukru - fruktozy, która szczególnie w porze wieczornej, nie jest już metabolizowana przez naszą wątrobę.
PRODUKTY MLECZNE Mleko, kefiry, maślanki, jogurty, sery, twarogi to bardzo ważna grupa produktów, zwłaszcza w diecie dzieci i młodzieży. Nabiał dostarcza najlepiej przyswajalnego wapnia, wysokowartościowego białka oraz witamin (głównie A, D i B2). Najważniejszym składnikiem, jest wapń, ze względu na jego ważną rolę w budowie mocnych kości i zębów. W ciągu dnia powinniśmy spożywać 3 porcje nabiału.
MIĘSO, DRÓB, WĘDLINY, RYBY, JAJA, NASIONA ROŚLIN STRĄCZKOWYCH Odpowiednio zbilansowana dieta zakłada spożycie 1 porcji tej grupy produktów, bez względu na wartość energetyczną całodziennego pożywienia. Produkty mięsne, ryby, jaja są w diecie źródłem pełnowartościowego białka, żelaza, cynku oraz witamin z grupy B. Mięso, drób, ryby i jaja stanowią źródło białka i tłuszczu pochodzenia zwierzęcego. W celu utrzymania dobrego stanu zdrowia warto wybierać chude gatunki mięs i ich przetwory - drób, indyk, cielęcina i chuda wołowina.
TŁUSZCZE Większość tłuszczu w diecie powinna pochodzić z ryb, orzechów, pestek, oliwek, awokado i tłuszczów roślinnych, jak np. olej rzepakowy, sojowy, słonecznikowy, oliwa z oliwek. Tłuszcze powinny stanowić jedynie dodatek do potraw. Do smażenia poleca się stosowanie oliwy z oliwek lub oleju rzepakowego bogatego w zdrowe tłuszcze.
SŁODYCZE Nadmierny udział cukru w diecie, pochodzącego ze słodkich przekąsek oraz wysoko przetworzonych produktów zbożowych i mlecznych, prowadzi do rozwoju nadwagi, otyłości i innych chorób dieto-zależnych. Poprzez kontrolowany dodatek naturalnych źródeł cukru w diecie nie pozbawiamy się odczucia słodkiego smaku, ale również zapewniamy pokrycie zapotrzebowania organizmu na wiele cennych witamin i składników mineralnych. Doskonałą alternatywą dla wysokokalorycznych słodyczy mogą być desery na bazie miedzy innymi naturalnych suszonych owoców, orzechów, płatków i czekolady o dużej zawartości kakao.
Jak często możemy jeść słodycze? ( jedzmy je z umiarem, nie częściej niż raz w tygodniu).
Jakie są skutki nadmiernego spożycia słodyczy? (bóle głowy, migreny, zaburzenia wzroku, problemy ze skórą, próchnica, cukrzyca, bóle stawów, osteoporoza, problemy z układem krążenia).
29.10.2020
Temat: Higiena i choroby układu pokarmowego.
Celem lekcji jest poznanie przyczyn i skutków chorób układu pokarmowego.
- Przeczytaj treści zawarte w podręczniku od str. 75- 78.
- Przepisz i uzupełnij notatkę w zeszycie przedmiotowym.
- Higiena jamy ustnej polega na:……………………….
- Próchnica jest wynikiem działania …………………………,które przetwarzają cukry na………………Niszczy on……………………………..
- Warunki w jakich powinniśmy spożywać posiłki to:
a)
b)
c)
d)
4. Sposoby zapobiegania zatruciom pokarmowym:
a)
b)
c)
d)
5. Sposoby zapobiegania powstawania wrzodów i nowotworów:
a)
b)
c)
d)
6. Pasożyty przewodu pokarmowego to:
a)
b)
c)
7. Choroby przewodu pokarmowego wywoływanie przez wirusy:
a)
b)
c)
III. Praca domowa: wykonaj zadania w zeszycie ćwiczeń str.38, 39,40.
O odpowiedź zwrotną poproszę uczniów z numerem: 1, 2, 5 do dnia 02.11.2020.
KOŁO PRZYRODNICZE
02.11.2020.
W ramach zajęć na kole przyrodniczym zapraszam Was do Bieszczadzkiego Parku Narodowego na film ukazujący osobliwości świata zwierząt: https://www.youtube.com/watch?v=8bkJE5HyUVU
Zwróćcie uwagę jakie zwierzęta z grupy kręgowców można tam spotkać.
26.10.2020.
Zapraszam do obejrzenia filmu
https://www.youtube.com/watch?v=1eI1q-ou80I