PRZYRODA
ROK SZKOLNY 2018/2019
KONKURS PCK
Dnia 08.12.2018 odbył się rejonowy Konkurs Wiedzy o Zdrowiu i PCK w Działdowie. Naszą szkołę reprezentowały trzy uczennice: Zofia Fabisiak kl. VIII, Natalia Gutkowska kl. VII, Karolina Zawadzka kl. VII. Dziewczynki w ramach konkursu przeprowadziły w szkole wydarzenie sportowe dla uczniów klas VI-VIII „ Mistrz i mistrzyni odbić górnych w piłce siatkowej”. Podsumowanie akcji w formie folderu zostało nagrodzone przez członków komisji PCK w Działdowie. Gratulujemy.
Warsztaty przyrodniczo-historyczne.
W dniach 21.-22.09.2018r uczennice klas VII-VIII wzięły udział w warsztatach przyrodniczo-historycznych w Iłowie. Pierwszy dzień ( piątek) poświęcony był tematyce przyrodniczej, a przygotowany został przez uczniów ZSZ w Iłowie o profilu leśnictwo. Dowiedzieliśmy się jak po tropach rozpoznać zwierzęta zamieszkujące nasze lasy, oraz mieliśmy okazję zobaczyć szkodniki atakujące nasze drzewa. Wieczór zakończył się przy ognisku, gdzie śpiewaliśmy pieśni patriotyczne z okazji odzyskania 100-tnej rocznicy Niepodległości przez Polskę. W sobotę od rana ruszyliśmy na objazdową wycieczkę historyczną, nasza podróż zaczęła się od zwiedzania cmentarza żołnierzy niemieckich w Mławce, potem odwiedziliśmy miejsce masowych straceń Polaków w czasie II wojny światowej w Białutach. Ostatnim punktem naszej wycieczki było Nadleśnictwo Dwukoły, gdzie p. leśnik zabrał nas na terenową lekcję do lasu. Na koniec naszych warsztatów podsumowaliśmy zdobytą wiedzę w formie testu. Uczestnicy warsztatów: Dominika Ciesielska Kl. VIII, Zofia Fabisiak kl. VIII, Zuzanna Tułodziecka kl. VIII, Wiktoria Zawadzka Kl. VIII, Natalia Gutowska Kl. VII, Julia Lisiecka kl. VII, Karolina Zawadzka Kl. VII. Opiekun Małgorzata Rogalska.
@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@@
OLIMPIADA O WIEDZY I ZDROWIU
Dwie uczennice: Karolina Zawadzka z kl.V i Zofia Fabisiak z kl. VI reprezentowały naszą szkołę na rejonowej olimpiadzie wiedzy o zdrowiu i PCK w Działdowie w dniu 26.11.2016r.
Dnia 18 marca 2016r. nasza koleżanka z klasy VI Aleksandra Zajdzińska reprezentowała nasz powiat na konkursie wojewódzkim Wiedzy o Zdrowiu i PCK w Olsztynie. Po bardzo emocjonującej dogrywce Ola zajęła II miejsce. Bardzo gratulujemy.
To nie koniec dobrej passy bo 12 kwietnia 2016r. Ola zajęła IV miejsce w powiatowym konkursie przyrodniczo- ekologicznym w Działdowie. Olu gratulujemy dużej wiedzy i życzymy Ci dalszych sukcesów.
24 marca 2015r. Filip Rejman z klasy VI reprezentował naszą szkołę na XI Powiatowym Konkursie Przyrodniczo- Ekologicznym w Działdowie. W konkursie wzięło udział 27 uczestników z 13 szkół powiatu działdowskiego. Filip zajął III miejsce i wygrał tableta.
GRATULUJEMY WIEDZY I WYGRANEJ
Eko- planeta
Jak co roku w naszej szkole przystąpiliśmy do ogólnopolskiego konkursu wiedzy o ekologii i ochronie przyrody” Eko- Planeta”. W obecnym roku szkolnym konkurs cieszył się dużym powodzeniem, ponieważ w kategorii maluch pisało go aż 17 osób z klas III- IV. Największy wynik punktowy w naszej szkole zdobyła Natalia Gutkowska z klasy IV. Gratulujemy.
W marcu 2015 roku w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Ekologiczny EKO-Planeta, w którym wzięło udział 13 uczniów z klas III-VI. Uczestnicy zmagali się z pytaniami dotyczącymi przyrody, ekologii i ochrony środowiska.
W naszej szkole w kategorii Maluch I miejsce zajęła Zofia Fabisiak z kl. IV, II miejsce- Karol Iwański z kl. III, a III miejsce Piotr Zajdziński z kl. III. Natomiast w kategorii Adept I miejsce zdobyła Aleksandra Zajdzińska z kl. V, II miejsce Filip Rejman z kl. VI, a III miejsce Dominik Michalski z kl V.
POWIATOWA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU I PCK
Dwie uczennice naszej szkoły Aleksandra Zajdzińska i Julia Kucińska zwycięsko przeszły etap szkolny i reprezentowały naszą szkołę podczas rejonowej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu i PCK w Działdowie w dniu 28 XI 2015r.
Dziewczęta musiały wykazać się szeroką wiedzą dotyczącą zdrowego stylu życia, zasad udzielania pierwszej pomocy oraz historii Polskiego Czerwonego Krzyża.
Aleksandra Zajdzińska zajęła II miejsce i będzie reprezentowała nasz powiat podczas olimpiady wojewódzkiej, która odbędzie się w marcu 2016r. w Olsztynie.
Dziewczynkom gratulujemy , a za Olę trzymamy kciuki i życzymy powodzenia.
WYCIECZKA DO WELSKIEGO PARKU KRAJOBRAZOWEGO -SZLAK LASEM NADWELSKIM
W piątek 18.09.2015r klasy III-VI wraz z wychowawczyniami wybrały się na wycieczkę do Lidzbarka Welskiego. Nasza wycieczka wędrowała szlakiem oznaczonym na mapie kolorem żółtym. Mogliśmy podziwiać siedliska związane z doliną rzeczną: wodno- torfowe, łąkowe i leśne. Nasze szczególne zainteresowanie wzbudziło jezioro Linowiec, którego brzegi silnie zarastają. Dzięki temu mogliśmy poczuć się tak jak terenach bagnistych. U niektórych z nas wzbudziło to strach w innych wręcz przeciwnie ducha przygody i ryzyka. Nasi przewodnicy wytłumaczyli nam jak wielkim zagrożeniem byłaby kąpiel w jeziorze.
Czterogodzinna wędrówka nie była męcząca. Obiecaliśmy wrócić za rok na inny, dłuższy szlak pieszy.Autorski Program Przyrodniczo-Ekologiczny ,,Z ekologią i przyrodą na TY”
,,Ekologia i ochrona środowiska to (...) nie tylko wielki
przemysł, kopalnie i huty. To także Twoje i moje codzienne gesty,
to Twoja i moja kuchnia, łazienka, garaż, ogród.
To wybór przez Ciebie i przeze mnie środków komunikacji,
sposobu spędzania wolnego czasu i taka ochrona środowiska
zaczyna się najbliżej: w tym pokoju, mieszkaniu, domu.”Eryk Mistewicz
- WSTĘP
Problem ochrony środowiska stanowi ważny problem współczesnego świata. Powinien on zwracać uwagę wszystkich ludzi, a zwłaszcza dzieci i młodzieży, u których powinno się wyrabiać poczucie odpowiedzialności za środowisko, w którym żyją. Młodzi ludzie są chętni i otwarci na pracę na rzecz środowiska naturalnego. To od nich w przyszłości zależeć będzie wiele działań i decyzji związanych z ochroną środowiska.- CELE PROGRAMU:
- CEL OGÓLNY:
Celem programu jest rozszerzenie wiadomości z zakresu ekologii i ochrony środowiska oraz kształtowanie postaw proekologicznych wśród uczniów naszej szkoły.
B. CELE SZCZEGÓŁOWE:
-rozwijanie u uczniów zainteresowania przyrodą, jego pięknem i różnorodnością w najbliższym otoczeniu,
-dostrzeganie niekorzystnych i korzystnych zmian zachodzących w środowisku,
-wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za stan środowiska, sposoby ochrony wody, powietrza, gleby,
-podkreślenie konieczności wyrobienia w młodym pokoleniu na stałe nawyków segregowania odpadów i właściwego ich przetwarzania,-uwrażliwienie uczniów na los zwierząt w okresie zimy,
-podejmowanie różnych działań na rzecz opieki nad zwierzętami domowymi,
-poznawanie różnych gatunków roślin i zwierząt chronionych w Polsce; Parków Narodowych,
-kształtowanie umiejętności dobrego wypoczynku w czasie obcowania z przyrodą na wycieczkach lub zajęciach terenowych.
III. PLANOWANE EFEKTY REALIZACJI PROGRAMU:
-uczniowie potrafią wskazywać pozytywne i negatywne skutki integracji człowieka ze środowiskiem,
-uczniowie potrafią podejmować i realizować działania ekologiczne na co dzień w swoim otoczeniu,
-uczniowie potrafią właściwie i kulturalnie zachować się w miejscach publicznych zgodnie z zasadami działań ekologicznych,
-uczniowie potrafią prowadzić obserwację przyrodniczą najbliższej okolicy,-uczniowie znają ciekawe miejsca oraz ich historię w gminie Płośnica,
-uczniowie znają rolę i znaczenie opieki nad zwierzętami,
-uczniowie podejmują różne akcje i działania ekologiczne i aktywnie w nich uczestniczą.
IV. USTALENIE SPOSOBU, CZASU I MIEJSCA REALIZACJI PROGRAMU:
Program przeznaczony jest dla uczniów klasy V szkoły podstawowej. Treści rozłożone są na jeden rok szkolny-dziesięć miesięcy. Na każdy miesiąc opracowany został temat/hasło do realizacji:wrzesień
Światowy Dzień Turystyki- 27 IX
październik
Światowy Tydzień Zwierząt- 4-11 X
listopad
Dzień Bez Futra- 25 XI
grudzień
Pomagamy Ptakom Zimą
styczeń
Dzień Ligi Ochrony Przyrody- 09 I
luty
Dzień Dokarmiania Zwierzyny Leśnej- 11 II
marzec
Światowy Dzień Wody- 22 III
kwiecień
Dzień Ziemi- 22 IV-
Wiosenne Sprzątanie Warmii i Mazur 2013
maj
Europejski Dzień Parków Narodowych- 24 V
czerwiec
Światowy Dzień Ochrony Środowiska Naturalnego- 05 VI
V. METODY PRACY:-pogadanki i dyskusje na tematy ekologiczne,
-aktywizujące metody pracy na lekcjach godziny wychowawczej, przyrody,
-wystawy, konkursy i prace plastyczne, plakaty dotyczące ekologii,
-apele i inscenizacje,-multimedialne prezentacje ekologiczne,
-filmy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej,
-gazetki ścienne,
-artykuły w szkolnej gazetce ,,Kaktus”.
VI. OSOBY ODPOWIEDZIALNE ZA REALIZACJĘ PROGRAMU:
Nauczyciel-wychowawca.
VII. UCZESTNICY PROGRAMU :
Uczniowie klasy V szkoły podstawowej.PODSUMOWANIE AUTORSKIEGO PROGRAMU PRZYRODNICZO-EKOLOGICZNEGO „ Z EKOLOGIĄ I PRZYRODĄ NA TY”.
W roku szkolnym 2013/2014 realizowany był program przyrodniczo-ekologiczny
„ Z ekologią i przyrodą na Ty”. Program ten był realizowany w klasie V w ramach zajęć do dyspozycji wychowawcy.
Głównymi celami programu było:
- rozwijanie u uczniów zainteresowania przyrodą, jej pięknem i różnorodnością w najbliższym otoczeniu,
- dostrzeganie niekorzystnych i korzystnych zmian zachodzących w środowisku,
- wyrobienie u uczniów odpowiedzialności za stan środowiska, sposoby ochrony wody, powietrza, gleby,
- podkreślenie konieczności wyrobienia w młodym pokoleniu na stałe nawyków segregowania odpadów i właściwego ich przetwarzania,- uwrażliwienie uczniów na los zwierząt w okresie zimy,
- podejmowanie różnych działań na rzecz opieki nad zwierzętami domowymi,
- poznawanie różnych gatunków roślin i zwierząt chronionych w Polsce,- poznanie Parków Narodowych,
- kształtowanie umiejętności dobrego wypoczynku w czasie obcowania z przyrodą na wycieczkach lub zajęciach terenowych.W każdym miesiącu roku szkolnego realizowany był jeden z zaplanowanych tematów.
Podczas pracy nad realizacją programu były stosowane następujące metody:
- pogadanki i dyskusje na tematy ekologiczne,
- wystawy, konkursy i prace plastyczne, plakaty dotyczące ekologii,
- apele i inscenizacje,- multimedialne prezentacje ekologiczne,
- filmy o tematyce przyrodniczej i ekologicznej.
W ramach realizowanego programu wyjechaliśmy na lekcję dydaktyczną do Muzeum Przyrody w Jeleniu w Welskim Parku Krajobrazowym.
Po każdym zrealizowanym temacie wykonywałam wspólnie z uczniami gazetkę ścienną, na której umieszczaliśmy informacje dotyczące hasła miesiąca.
Podczas realizacji programu w miesiącu kwietniu włączyliśmy się w akcję sprzątania Warmii i Mazur. W ramach tego projektu przygotowałam obchody Dnia Ziemi i wszystkie akcje zawarte w wytycznych dotyczących akcji, było to:
- sprzątanie dzikich wysypisk,
- przygotowanie prezentacji multimedialnej,
- przeprowadzenie zbiórki zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,
- wykonanie tabliczek informacyjnych o zakazie wyrzucania śmieci,
- pomoc w opracowaniu folderu podsumowującego akcję.