• Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa

• Nasza szkoła , od dawna, w ramach innowacji realizuje projekty edukacyjne,  mające na celu rozwój czytelnictwa wśród uczniów. Należałoby wspomnieć chociażby o akcjach: „Cała szósta czyta baśnie, legendy, mity”, „Rodzice czytają swoim dzieciom baśnie, legendy, mity”, „Starsi koledzy polecają młodszym twórczość regionalnej pisarki Teresy Dwórznik - Romańskiej”, „Absolwenci czytają naszym uczniom”.

Ostatnio podjęliśmy szereg działań, związanych z udziałem w „Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa”, w efekcie którego nasza szkolna biblioteka wzbogaciła się w księgozbiór o wartości pięciu tysięcy złotych. Do działań włączyliśmy uczniów i rodziców. Zapoznaliśmy ich  ze Złotą Listą Książek do czytania dzieciom opracowaną przez Fundację ABCXXI – Cała Polska czyta dzieciom - zamieszczoną w poradniku dla nauczycieli i rodziców  pt. „Warto czytać” - nagrodzie za projekt czytelniczy „ Cała szósta czyta pierwszoklasistom baśnie”.  Lista pomocna była  w doborze książek zamówionych do szkolnej biblioteki i  przy wskazaniu preferencji czytelniczych  uczniów i rodziców w  wyłożonej „Księdze preferencji czytelniczych”. Poniżej zamieszczono pozostałe działania promujące i wspierające rozwój czytelnictwa wśród naszych uczniów:

PLANOWANE PRZEZ SZKOŁĘ DZIAŁANIA

PROMUJĄCE I WSPIERAJĄCE ROZWÓJ CZYTELNICTWA WŚRÓD DZIECI I MŁODZIEŻY

W RAMACH  NARODOWEGO PROGRAMU ROZWOJU CZYTELNICTWA

1.   Zajęcia biblioteczne promujące projekt

2.    Wybór książek po konsultacji z uczniami, rodzicami i biblioteką publiczną

-  rozmowy wychowawców z rodzicami podczas spotkań'

- lista proponowanych książek ze "Złotej listy książek do czytania dzieciom opracowanej przez Fundację ABCXXI -  Cała Polska czyta dzieciom "

- zapoznanie z poradnikiem dla nauczycieli i rodziców" Warto czytać"pod redakcją Piotra Derlukiewicza

- wyłożenie dzieciom i rodzicom do wpisu  " Księgi preferencji czytelniczych"

3.   Klasowe konkursy recytatorskie o tematyce czytelniczej - klasy od I do VI

4.    Konkurs plastyczny o tematyce czytelniczej dla klas I-III pt. „ Mój ulubiony bohater książkowy”