• O klasie

        •  

          Rok szkolny 2020/2021

           

          Samorząd Uczniowski klasy III

           

          Gospodarz – Lena Lisiecka

          Zastępca gospodarza - Nicol Szwejk

          Sekretarz – Monika Smyczyńska

           

          Rada Rodziców klasy III

           

          p. Gabriela Smyczyńska

          p. Anna Józefowicz

          p. Milena Mańka

           

          Harmonogram spotkań z rodzicami w roku szkolnym 2020/2021

          1. 23 września 2020, godz. 15.30

          2. 18 listopada 2020, godz. 15.30

          3 . 20 stycznia 2021, godz. 15.30

          4. 14 kwietnia 2021, godz. 15.30

          Dni wolne od nauki:

          - 23 grudnia 2020 - 31 grudnia 2020 - święta Bożego Narodzenia

          - 1 - 6 stycznia 2021

          - 25 stycznia - 7 lutego 2021 - ferie zimowe

          - 1 - 6 kwietnia 2021 - święta Wielkanocne

          25, 26, 27 maja 2021 - egzaminy ósmoklasistów

          - 4 czerwca 2021 -po Bożym Ciele

           

           

           

          Z życia klasy III

          Co za nami?

          - rozpoczęcie roku szkolnego 2020/2021 - 1 września 2020

          - spotkanie z rodzicami - 30 września 2020

           

          Co przed nami?

           

           

           

           

            Czy wiesz, że:

           - Jesień rozpoczyna się 23 września i trwa do 22 grudnia.

          - Słoneczną i pogodną jesień, kiedy liście drzew stają się złote, żółte i czerwone, nazywamy złotą polską jesienią.

          - Ptaki, które jesienią rozpoczynają wędrówkę do ciepłych krajów nazywamy ptakami wędrownymi. Z Polski odlatują bociany, gawrony, szpaki, wilgi, kukułki, słowiki, jaskółki, dudki. Zostają u nas sikorki, wróble, kosy, wrony, sroki, kawki, dzięcioły. Jesienią do polskich lasów, parków i ogrodów przylatują ptaki z krajów, w których zima jest dużo chłodniejsza niż u nas: jemiołuszki, gile, gawrony, dzikie kaczki.

          - Jesienną porą zwierzęta przygotowują się na przyjście zimy, gromadząc zapasy w norach i dziuplach. Najbardziej znana z bogatej spiżarni jest wiewiórka.

          - Jesień to pora grzybobrania. Królem grzybów jest borowik szlachetny. Bez obaw można też zbierać kurki, rydze, podgrzybki i koźlarze. Najbardziej trującym grzybem jest muchomor sromotnikowy.

          - Koniec lata i jesień to bardzo pracowity okres dla rolników i ogrodników. W tym czasie zbierają plony swojej całorocznej pracy.

          - Jesień to okres zbiorów ziemniaków, kapusty, buraków, cebuli, marchwi, cukinii, dyni, selera, fasoli. To także czas największych zbiorów w sadzie. Drzewa owocowe - jabłonie, grusze, śliwy - uginają się pod ciężarem owoców.

          TRUDNE SŁOWA

          po dżdżu - po deszczu

          sędziwe - stare

          ówdzie - gdzie indziej

          kukuruza - kukurydza

          harguz - arbuz

          kobierzec - dywan

           - Zima rozpoczyna się 22 grudnia i trwa do 21 marca. Pierwszy dzień zimy jestnajkrótszym dnien w roku.

          - Dla zimowej pogody typowe są: ujemna temperatura, opady śniegu i zimny, czasem porywisty wiatr.

          - Gdy temperatura spada poniżej 0 stopni C, mówimy o temperaturze ujemniej lub mrozie. Na powierzchni ziemi tworzy się wtedy biały szklisty osad, który nazywamy szronem. Przy ujemnej temperaturze na drzewach, krzewach, płotach, możemy zaobserwować szadź - białą powłokę drobnych, pozlepianych kryształków lodu.

          - Śnieg to nic innego jak spadające z nieba kryształki lodu o bardzo różnych kształtach. W odpowiedniej temperaturze, od - 5 stopni C do 0 stopni C, kryształki te łączą się ze sobą, tworząc płatki śniegu.

          - Kiedy obfitym opadom śniegu towarzyszy silny wiatr, mówimy o śnieżycy.

          - Zimą słońce świeci słabiej, więc jest mniej światła potrzebnego roślinom do odżywiania się.  W niskich temperaturach zamarza woda niezbędna roslinom do życia. Dlatego w czasie zimy rośliny odpoczywają, oczekując nadejścia wiosny.

          - Zwirzęta mają różne sposoby na przetrwanie zimy. Gdy jeziora, rzeki, stawy zamarzają, pod lodem, blisko dna, gdzie jest najcieplej, zimują ryby. Zapadają one w letarg, czyli płytki sen, i budzą się tylko kilka razy w ciągu zimy, aby zdobyć pożywienie. 

          - Niktóre zwirzęta zapadają w sen zimowy. Są to np.: niedźwiedzie, borsuki, susły, świstaki, jeże, mrówki, pszczoły, żaby i ropuchy.

          - W lesie żyją zwierzęta, które nie przesypiają zimy. Sarny wygrzebują spod śniegu trawę i pędy roślin. Jelenie i łosie zjadają korę młodych sosen i świerków - pokarmy bogate w garbnik, wapno i fosfor potrzebne do budowy poroża. Dziki ryją głęboko w śniegu, aby odnaleźć żołędzie. Dzięcioły szukają korników zimujących pod korą drzew.

          - Możemy pomóc roślinom i zwierzętom w przetrwaniu zimy. Rośliny zabezpiecza się, aby nie przemarzły. Krzewy i drzewka można otulić chochołem czyli słomianym okryciem. Ptaki dokarmia się, stawiając różnego rodzaju karmniki z ziarnem. Dla sikorek można wywiesić na sznurku kawałek słoniny. W lesie stawia się drewniane paśniki, w których wkłada się siano dla saren i jeleni.

          TRUDNA SŁOWA

          hoża - tryskająca zdrowiem

          pokraśnieć - zaczerwienić się

          trwożyć się - bać się

          - 24 grudnia obchodzimy WIGILIĘ - dzień poprzedzający święta Bożego Narodzenia. Wigilia jest dniem oczekiwania na narodziny Jezusa. Tego dnia w każdym chrześcijańskim domu ubiera się choinkę. Ozdobione bombkami, łańcuchami i lampkami drzewko - najczęściej świerk lub jodła - jest symbolem życia i odradzania się, a także narodzin Jezusa. W Wigilię pod choinką na wszystkich czekają prezenty od Mikołaja. Współcześni Mikołajowie wzorują się na św. Mikołaju z Miry, biskupie, który podarował biednym cały swój majątek. W wigilijny wieczór spożywa się uroczystą kolację, zwaną również wigilią. Zasiada się do niej, gdy na niebie zabłyśnie pierwsza gwiazda. Ta tradycja jest nawiązaniem do Gwiazdy Betlejemskiej, którą według Biblii ujrzeli na niebie trzej królowie i która doprowadziała ich do nowo narodzonego Dzieciątka. Wigilijną wieczerze rozpoczyna modlitwa i czytanie fragmentów Pisma Świętego opowiadający o narodzinach Pana Jezusa. Następnie wszyscy dzielą się opłatkiem, co symbolizuje zgodę i pojednanie. Na zasłanym białym obrusem stole stoją postne, czyli bezmięsne, dania. Potraw powinno być dwanaście - aby zapewnić sobie szczęście w nadchodzącym roku, należy skosztować każdego z dwunastu dań. Tradycyjne potrawy wigilijne to barszcz z uszkami, karp w galarecie, pierogi z kapustą i grzybami, kompot z suszonych owoców, kluski z makiem. Jak każe tradycja, na wigilijnym stole powinno być o jedno nakrycie więcej - jest ono przeznaczone dla niezapowiedzianego gościa. Potem śpiewa się kolędy, a o północy rozpoczyna się uroczysta, msza zwana pasterką na pamiątkę pasterzy, którzy przybyli do stajenki z maleńkim Jezusem. Istnieje przesąd, że o północy w Wigilię zwirzęta przemawiają ludzkim głosem. Dawniej na wsiach dzielono się ze zwierzętami połatkiem, a nawet wprowadzano je do domu. Miało to ochronić je przed chorobami i zabezpieczyć przed złymi czarami.

          TRUDNE SŁOWA

          rumak - piękny koń

          pałasik - mały pałasz, rodzaj broni podobnej do szabli

          dziatwa, dziatki - dzieci

          Krasula - imię krowy

          wieczerza - uroczysta kolacja

            

          Skąd się wzięły nazwy miesięcy?

          WRZESIEŃ

          Jest to miesiąc rozpoczynający rok szkolny. Kwitną wrzosy (stąd bierze się nazwa miesiąca), dojrzewają żurawiny i orzechy laskowe. Odlatują jaskółki i dzikie kaczki. Zbiera się grzyby i kolorowe liście. Przygotowuje się zapasy.

          PAŹDZIERNIK

          Nazwa miesiąca pochodzi od paździerzy (łusek) lecących podczas międlenia (zbijania) lnu i konopi. W październiku odlatują żurawie i skowronki. Kwitną astry i chryzantemy.

          LISTOPAD

          Nazwa miesiąca pochodzi od opadających z drzew liści. Krajobraz traci żywe kolory (brak liści i kwiatów), wcześniej ściemnia się, wiatr, mgły i deszcze powodują spadki temperatury. Jeże, żaby, niedźwiedzie zapadają w sen zimowy. Przylatują do nas gile i jemiołuszki, a wróble i sikorki zmieniają upierzenie.

          GRUDZIEŃ

          Nazwa miesiąca pochodzi od zamarzniętej grudy ziemi. Przyroda śpi, a dla zwierząt leśnych i polnych zaczynają się trudne warunki do znajdowania pożywienia. Krajobraz ulega zmianom. W mieście odśnieża się ulice, na wsiach drogi przejazdowe. W parkach i lasach śnieg pokrywa drzewa. 4 grudnia jest Barbórka - święto górnicze. 6 grudnia tradycyjne mikołajki. Najbardziej oczekiwanym świętem grudniowym jest Boże Narodzenie.

          STYCZEŃ

          Nazwa miesiąca pochodzi od "stykania" się ze sobą nowego i starego roku. Rozpoczyna się Nowy Rok i karnawał. Śnieg zachęca do organizowania kuligów i zjazdów z górek oraz lepienia bałwanów i rzeźb śniegowych. 21 stycznia obchodzimy Dzień Babci, a 22 - Dzień Dziadka.

          LUTY

          Nazwa miesiąca pochodzi od dawnego określenia "srogi" - luty. Srogi i mroźny jest ten miesiąc zimowy. W końcu lutego przylatują dzikie kaczki i szpaki. w lutym zazwyczaj kończy się karnawał, trwają zabawy ostatkowe i tzw. zapusty. 14 lutego obchodzone są Walentynki.

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

           

          6.